Как да намалим употребата на пластмаса: 10 стъпки за защита на нашата околна среда
За да спасим водните си пътища и да намалим замърсяването с пластмаса, е време да научим как да намалим използването на пластмаса. В действителност, при сегашните нива на използване и обезвреждане, се очаква пластмасата да надвишава всички риби в морето до 2050 г. Само тази статистика би трябвало да бъде огромно събуждане. Трябва да предприемем действия сега, за да запазим водните си пътища и рибните видове.
Как пластмасата вреди на рибите? Като начало, погълнатите микропластични частици могат физически да увредят рибните органи и да извлекат химикали. Освен това, когато микропластмасите се окажат във нашите води, както и във въздуха, който дишаме, те могат пряко да повлияят на човешкото здраве.
Ето десет конкретни начина за намаляване на използването на пластмаси и помощ за опазването на природните ресурси днес:
- Носете в магазина собствените си торбички за многократна употреба за покупките си. Уведомете касиера, че не се нуждаете от найлонова торбичка. Един от най-добрите начини за намаляване на използването на пластмаса е да държите торбичките за многократна употреба в колата си, така че да са ви подръка и да не забравяте да ги носите в магазина със себе си.
- Откажете се от вода, която е бутилирана в пластмаса. Вместо това носете контейнер за напитки от неръждаема стомана за многократна употреба.
- Използвайте сода за хляб и оцет за почистване, когато е възможно, вместо домакински почистващи препарати, опаковани в пластмаса. Когато използвате сода за хляб и оцет, вие също така намалявате шансовете токсичните химикали да се изхвърлят в канализацията или да попаднат в нашите екосистеми (което може да доведе до замърсени риби и водосбори).
- Компостирайте изрезки от трева , листа от дървета, зеленчуци и остатъци от храна, за да намалите използването на пластмасови торбички за боклук.
- Когато поръчвате храна за доставка или доставка, уведомете ресторанта, че не се нуждаете от пластмасови прибори. Използвайте истински сребърни прибори или купете комплект бамбукови вилици и ножове за многократна употреба, които можете да носите със себе си, вместо пластмасови прибори.
- Пропуснете пластмасовите сламки с напитките си, използвайте хартия или сламки за многократна употреба от неръждаема стомана.
- Използвайте акумулаторни батерии, вместо да купувате батерии, опаковани в пластмаса.
- Донесете своя собствена керамична халба или барабан от неръждаема стомана, когато поръчвате кафе от местното кафене. Намалете количеството пластмасови капаци за кафе, които попадат в нашите водни пътища и сметища.
- Купете прясно изпечен хляб. Купете пресен хляб, който се предлага в хартиени торбички или без торби. На фермерските пазари или в магазините за естествени храни можете да си купите хляб, който се увива в хартия срещу пластмаса.
- Избягвайте да купувате продукти за лична хигиена с полиетилен, посочен като съставка. Може да не го знаете, но някои скрабове за лице и други продукти за лична хигиена съдържат миниатюрни пластмасови полиетиленови гранули. Тези пластмасови мъниста (често наричани „микрозърна“ на етикетите на продуктите) могат да попаднат в нашите водни пътища. След това тази пластмаса се изплаква в канализацията, където навлиза във водната ни среда.
В допълнение към предприемането на тези специфични стъпки, уведомете приятелите и семейството си как да намалят използването на пластмаса. Риболовът и опазването вървят ръка за ръка, така че вземете активна роля в подкрепа и защита на нашите водни природни ресурси.
Статията е публикувана на българси първо на сайта ribari.eu